VITRINSKÅP, nyrenässans, omkring 1900.
Fanerad i valnöt. Både över-och underdel med dörrpar, varav de övre glasade. Bakomliggande hyllplan. Längd ca 122, djup ca 52, höjd ca 244 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre enstaka stötskador. Nyckel saknas.