JORDGLOB, Columbus Erdglobus, Columbus Verlag GMBH, Berlin, 1900-talets första hälft.

"Bearbeitet von Prof. Dr. Felix Lampe". Svarvad träfot. Höjd 59 cm. Helsingfors stads stämpel i botten.

Bruksslitage, ytskador, fläckar.

Utropspris
150 EUR