BÄGARE 4 st SAMT POKAL, silver, bla England, 1900-tal. Vikt tot ca 796 gram.

Pokal med uppsvängda handtag, Birmingham 1928, två bukiga bägare/stop med handtag, inköpta i Bogotá, bägare på tre kulfötter, graverad dekor, Danmark 1880-tal, vinbägare i forngrekisk stil med dekor av tjurar, efter forntida original funnet i Vapheio, Grekland 1960-tal. Höjd 9-16 cm.

Slitage, bucklor, någon med bristning, samtliga med ristad stöldskyddsmärkning och inköpsställe undertill.

Utropspris
3 000 SEK