VÄRJA, för officer troligen vid kavalleriet, 1700-tal.

Fäste i mässing med hjärtformad parerplåt, handbygel samt främre och bakre parerstång (dessa dock avkapade). Tveeggad klinga med skarp ås. Total längd ca 104, varav klinga ca 87 cm.

Slitage, repor och märken. Rostangrepp samt anlupen. Skador. Renoverad, bland annat senare klinga.

Utropspris
2 500 SEK