SPEGELLAMPETT, Karl Johan, 1800-talets första hälft/mitt.

Bronserad. Rak form. Krönande dekor av horn och harpa. Två lampetter. Stämplad med Göteborgs hallstämpel. Mått 88 x 69 cm.

Sslitage, sprickor och anlöpningar. Några skador samt lagningar. Renoverad och kompletterad, bl a senare glas. Ljushållare skiljer något i form. Krön något löst sittande.

Utropspris
4 000 SEK