KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).

Svartglaserad. Sittande Kannon (barmhärtighetens bodhisattva). Höjd 21 cm. Träask medföljer.

Lagning, slitage.

Tilläggslista

Kannon

Utropspris
2 000 SEK