MATSERVIS, flintgods, 56 delar."Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand. 1900-talets mitt/andra hälft.

Blå- och vitglaserat. 11 mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 11 assietter, 9 djupa skålar, 9 må skålar, karott med lock, gräddkanna, samt 2 + 2 uppläggningsfat. Stora fatets diameter ca 33 cm.

Slitage. Smärre missfärgningar. Naggar.

Utropspris
2 000 SEK