SPEGEL, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900.

Förgylld. Rektangulär spegel, i dekorfältet motsittande sfinxer samt gueridon mot vit fond. Glaset flankeras med pärl- samt stavsdekor. Fasettslipat glas. Höjd 76 cm, bredd 37 cm.

Senare spegel, förgyllning och andra kompletteringar. Skador.

Utropspris
150 EUR