Senare målning. Välvt lock med bakomliggande förvaring. Bärhandtag och beslag av smide. Renoverad och kompletterad, några senare listbitar. Längd 60. Bredd 43. Höjd 49 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken.