KAKELUGNSSKÅP, bemålat trä, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Vitt. Tvådelat. Två skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan. Diameter 62, höjd 228cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. En läderrem för att hålla emot dörren av.

Utropspris
12 000 SEK