KANDELABRAR, 1 par, patinerad brons, senempire, 1800-talets första hälft.

Dekor av maskaroner. På tre ben med tassfötter. Genombruten dekor med rocallier. Behänd med kedjor. För fem ljus. Lösa ljusmanschetter. Höjd 55 cm.

Två dekorelement saknas. Ytskikt med smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK