KANNA NED TVÄTTFAT, silver, Osmanska riket, omkring år 1900. Tot vikt ca 2070 gram.

Bukig form med europeiserande mönster av blomsterslingor. Höjd ca 40 cm.

Slitage, repor bucklor.

Utropspris
5 000 SEK