TAKLAMPA, "Rex", Lennart Centervall för IKEA, 1900-talets andra hälft, höjd ca 25 cm.

Mässingsfärgad metall. Diameter ca 47 cm.

Ytslitage, raster med lagad skada, mindre bucklor. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK