Dubbelboett, båda inre och yttreboet numerad '40800'. Stämplad 'J N'. Vit emaljerad urtavla med svarta arabiska siffror och sekundvisare. Diameter 5 cm. Originaletui från F W Tornberg och chatelaine medföljer.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.