GOLVVAS samt LAMPA, stengods. Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, signerade.

Modell "Sparta", formgivna ca 1960. Golvvasen antikiserande form med hänkel i ena sidan, höjd ca 48.
Bordslampa, modell 2427, höjd 25,5.

Bruksslitage. Mynningsnagg på golvvasen.

Utropspris
1 500 SEK