Barock

Barock

STOL, barock, 1600-/1700-tal.

Stomme av betsat lövträ. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av läder. Kopplad benställning.

Omfattande sprickor i klädsel. Hårt slitage. Förstärkningar med järn och trä. Maskstungen. Några mässingsnitar saknas i rygg.

Utropspris
1 500 SEK