UPPSATSSKÅL, silver, Carl Gustaf Herpel, nyrokoko, Stockholm, 1857. Vikt ca 370 gram.

Fat upphöjt av fot. Rik dekor av bland annat rocailleformationer samt akantus. Höjd ca 18 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre bucklor. Mindre anlupet.

Utropspris
2 500 SEK