SKÅP, England, 1800-tal.

SKÅP, England, 1800-tal.

Mahogny. Tvådelat, rak form. Profilerat krön, dörrpar med två bakomliggande lösa hyllplan, undertill tre utdragbara lådor i två varv, raka ben. Längd ca 133 cm, djup ca 61 cm, höjd ca 186 cm.

Slitage. Sprickor. Märken, materialbortfall. Maskstungna partier. Tejprester under- och baktill. Nyckel saknas.

Utropspris
7 000 SEK