TERRIN med LOCK, flintgods, Wedgwood, England, omkr år 1800.

Oval form, svängda hänklar. Lockknopp i form av blomma. Dekor av växter och mönster. Längd ca 34 cm, höjd ca 22 cm.

Slitage. Flertalet nagg, varav ett större. Märken, repor, fläckar.

Utropspris
1 500 SEK