SÄNG, empire, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér. Svängda gavlar. Nedre sänggaveln med parställda karyatider, guld- och grönmålade samt med fötter i form av grön- och guldmålade lejontassar. L ca 246, B 103, H 101.

Bruksslitage. Smärre märken och repor.

Utropspris
15 000 SEK