Madeleine Pyk – en samling F769

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

SIDEBOARD, "OK", Axel Einar Hjort, Nordiska Kompaniet, Nyköping 1938.

Mahogny och mahognyfanér. Rektangulär form på fyra ben. 3 dörrar med bakomliggande hyllplan och lådinredning. Brickmärkt med metallbricka NK R 41807-C 12 38. Höjd 80, längd 150, djup 48 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläck på skivan. Nyckel finns.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Utropspris
10 000 SEK