MORMORSUR, 18 K guld, emalj samt rosenslipade diamanter, Perret & Cie, Geneve, Schweiz, andra hälft 1800-tal. Vikt 19 g.

Vit emalj urtavla med svart romerska siffror. Inre och yttre boett numrerad '15777'. Stämplad 'F C'. 8 rubiner cylinder verk. Diameter 30 mm.

Några diamanter saknas. Repor till emalj och mindre till glas. Slitage. Ej funktiontestad.

Utropspris
3 000 SEK