Helge Linden

(Sverige, 1897-1961)
Helge Linden
(Sverige, 1897-1961)

HELGE LINDEN, olja på duk, signerad.

Skogsmotiv, 54x65 cm.

Repor, ytsmuts.

Konstnär

Helge Linden (1897-1961) växte upp i en konst- och musikintresserad familj. Som 25-åring började han på Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm. Han vistades mycket i Italien och Frankrike där han bland annat tog intryck av Cézannes och Gauguins konst. I Italien inspirerades han av quattrocento-måleriet och av den italienska arkitekturen. Under Helge Lindens resa i Frankrike skapade han auktionens målning, ”Gata i Sydfrankrike” 1927.

Helge Linden förenklade i sitt måleri bildernas uppbyggnad till strama former, och förenade det med en vemodig ton - ofta i skymningsljus eller starkt motljus. Han räknas, tillsammans med Torsten Jovinge, som en av de främsta representanterna för den svenska purismen. Tongivande för Puristerna är avskalade detaljer och stora hela ytor. Helge Linden själv menade att hans konst var en ”syntes på realistisk grund”.

Helge Lindens stora genombrottet kom 1938. Strax därefter flyttade han tillbaka från Stockholm till Umeå och blev snabbt en drivande kraft i stadens konst- och kulturliv. Helge Linden var aktiv i det lokala konstlivet. Han hade stor betydelse för många av länets unga konstnärer; som kritiker och debattör – som förebild, stöd och inspiratör. Helge Linden blev en förebild för unga adepter som omgav honom i Umeå, däribland nu högaktuella Vera Frisén.

Utropspris
3 000 SEK