TAKKRONA, 1900-talets början. Höjd 85 cm.

Mässingsstomme, kröndekor i form av palmettblad, åtta svängda ljusarmar, korgbotten, behängd med olikformade prismor. Åtta ljuspunkter vid mittstommen. Diameter 80 cm.

Slitage, lösa och saknade delar. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 000 EUR