Fäste i mässing, med genombruten parerplåt. Eneggad klinga med skålslipning samt flat rygg. Fästet märkt T5 No 115 samt HH JS. Klingan märkt HH JS. Balja av järn, denna med två koppelringar. Totallängd ca 110 cm, varav klinga ca 90 cm.
Slitage, repor och märken. Smuts. Bucklor vid fäste. Missfärgning vid kavel.