Snidat, förgyllt och mörkpatinerat trä. Urtavla märkt Cederlund Stockholm. Urhuset krönt av man sittande på moln med örn. Sockel med infälld spegel. Höjd 62. Längd 48 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Fläckar. Urtavla med sprickor. Några torrsprickor och repor. Lösa dekorelement.