Allmoge
593409

MÖSSBORD, Jämtland, daterat 1841.

Mössbord, jämtland, daterat 1841.

Bemålat trä med dekor av växtfestonger. Skuren dekor av fjällskärningar samt bladhölstrade ben. Låda i sarg. Längd 104 cm, bredd 73 cm, höjd 70 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Märken och repor. Renoverat, kompletterat och omarbetat. Mestadels senare bemålning. Trä slaget i skivan. Skador, sprickor och bortfall.

Utropspris
5 000 SEK
Rekommendationer