STOLAR, 3 st, Lindome, 1700-luku.

Svartmålade samt bronserade. Genombruten rygg med kopplat spjälknippe. Snidade humlekvistar. Svarvade framben med kannelyrer. Lös stoppad sits. Bredd 48-49 cm, sitthöjd 41 cm, tot. höjd 92 cm

Slitage, skador, renoverade och kompletterde.

Utropspris
200 EUR