Förgylld och bronserad. Lagerkrans och rosett. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 70, bredd ca 50cm. Nyckel finns.
Slitage. Urtavla med skador och retuscher. Ej funktionstestad. Krackelyr på urtavla. Renoverad och kompletterad, bla senare visare. Lagningar. Färgbortfall.