SNEDKLAFFSEKRETÄR, senbarockstil, 1800-tal.

Mörkbetsat trä. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande fackinredning. Nederdel med fyra profilerade lådor. Beslag i patinerad mässing. Längd ca 106 cm, bredd ca 54 cm, höjd ca 100,5 cm.

Slitage. Fanerskador. Klaffen med genomgående spricka samt lagning. Ställvis maskstungen. Kompletterad, bl.a förstärkt bakstycke samt senare beslag. Två lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK