FÅTÖLJ, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmqvist, 1900-talets andra hälft.
Genombrutna sidor samt rygg med vertikala spjälor. Lösa stoppade plymåer samt fasta armlän. Dessa klädda i tyg formgivet av Lisa Larson.
Smärre bruksslitage, repor och märken. Renoverad och kompletterad.