SKRIVSTÄLL, porslin, 1800-talets andra hälft.

I form av kvinna hållande ram framför en liten flicka. Rikligt dekorerad och bemålad i polykroma färger. Avtagbar överdel med porslinsinsatser för bläck och sand. Höjd 15 cm.

Några mindre sprickor och tillverkningsdefekter. Lagning.

Utropspris
2 000 SEK