Rak form med svängt krön. Imitationsmålat i rödbrunt (engelskt rött) och blågrönt. Höjd 59, längd 40, bredd 21 cm.
Slitage. En list är lös. Skador. Lås saknas. Senare gångjärn. Nyckel saknas.