MATSERVIS, ca 55 delar, Gustavsberg, "Allmoge" och "Ranka". 1900-talets början t o m 1970-tal.

Bestående av 6 tallrikar diameter 24 cm, 6 djupa tallrikar diameter 20, 8 förrättstallrikar diameter 20, 6 assietter diameter 18 cm, 1 fat 38x28 cm, 1 karott, 1 kanna höjd 12 cm, 1 såssnipa, 1 ugnsform, 3 karotter med lock, 9 kaffekoppar med 9 fat, 4 muggar och 1 gräddkanna.

Smärre slitage. Några delar med krakelyr och missfärgning. Enstaka nagg. Locket till en karott ej ursprungligen sammanhörande. 9 kaffefat medföljer.

Utropspris
3 000 SEK