LJUSKRONA, barockstil, möjligen Gusums Bruk, tidigt 1900-tal.

Mässing. Åtta ljusarmar, åtta elektriska ljuspunkter i form av blommor. Diameter 80, höjd ca 115 cm.

Slitage, smuts, anlöpningar, buckor, repor, bristningar, ej funktsionstestad.

Utropspris
7 000 SEK