Förgylld och bronserad. Skuren dekor. Krönt av kärve. Vitemaljerad urtavla signerad "E. Söderlund, Uppsala". Urhuset uppburet av pelare. Höjd 67 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Repor och färgbortfall. Några lösa dekorelement.