STOLAR, 4 st, Thonet, Wien Österrike, sekelskiftet 1800/1900

Ryggkrön, ryggbricka samt sits med präglade florala dekor, bär tillverkarens pappersetiketter och brännstämplar. Bredd 40 cm, sitthöjd 47 cm, tot. höjd 87 cm.

Märkbar ytslitage, en sits utbytt, vingliga, senare skruvar.

Utropspris
200 EUR