Smycken
595163

RING och BROSCH, 18K guld med ametister och pärlor, andra hälft 1900-tals. Vikt tot ca 6,06 g.

Broschen med odlade pärlor och troligen cabochonslipade ametister, Guldvarhuset, Stockholm, 1965. Diameter 2,70 cm. Ringen med ovalslipad ametist, ca 0.64 ct och vita pastestenar, stämplad 'SSÄ', Varberg, troligen andra hälft 1900-tals. Storlek 17/53,5.

Bruksslitage. Stift något böjt. Nagg på vita pastestenar.

Utropspris
1 200 SEK