Underrede i ek. Skiva fanerad i teak. En iläggsskiva, bredd 60 cm. Brickmärkt. Diameter 120 cm, höjd 75 cm.
Hårt bruksslitage. Fläckar. Märken och repor. Bortfall i lacken. Mindre glipa mellan skivans delar.