STOLAR, 6 st, modell CH29 "Savbukstolen", Hans Wegner, Carl Hansen & Son, Odense, Danmark, 1900-talets tredje kvartal.

Stommar i betsad ek med tygklädda sitsar. Brännmärkta.

Bruksslitage, fläckar, repor och märken. Stommar något blekta. Stoppning torkad och saknas delvis.

Modell formgiven 1952.

Utropspris
12 000 SEK