Snidat, förgyllt och bronserat foder. Urtavla märkt JC Knoop, Stockholm. Dekor av voluter och bladverk. Genombrutet krön. Pendel finns. 65 x 32 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage och avslag.