FÅTÖLJER/KARMSTOLAR, ett par, Börge Mogensen, Fredericia stolefabrik, Danmark. 1900-talets andra hälft.

Svart skinn, stomme av ek. Kopplade ben. Etikettmärkta.

Slitage. Torrsprickor. Delvis senare infärgning av skinnet.

Utropspris
3 000 SEK