UPPSATSSKÅL, silver och glas, GAB, Stockholm, 1897. Vikt ca 1605g.

Tripodfot med bockfötter och bockhuvuden. Uppsatsskål uppburen av tre putti. Glasskål med slipad dekor. Minnesskrift "Till Verks. Direktören A. Ambrosius af Guldsmedsaktiebolageti i Stockholm för 30-årig verksamhet 1867-1897. Höjd 36,5cm.

Slitage. Repor. Skål med mindre nagg. Vikt utan glasskål.

Utropspris
12 000 SEK