UPPSATSSKÅL, silver 750/1000 och glas, rokokostil, otydl stämplar, troligen Tyskland, sent 1800-tal.

Konturerad semiopak glasskål med floral gulddekor, balusterformat skaft på profilerad fot med dekor av bl.a snäckor och voluter. Diam ca 26 cm, höjd ca 22 cm.

Slitage. Skål med nagg, varav två större. Repor. Fläckar, smärre anlöpningar. Ställvis bortnött gulddekor.

Utropspris
1 500 SEK