Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

BORD, nyrokoko/nyrenässans. 1800-talets slut.

Fanerat i valnöt. Oval konturerad skiva på fyra lätt svängda kopplade ben. Längd 59 cm, bredd 46, höjd 72 cm.

Sprickor, varav en större i skivan. Mindre enstaka stötskador. Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK