SPEGEL, rokoko, 1700-tal, enligt uppgift Norge.

Med uppsvängt krön, dekor av rocailler, målad i rött med bronsering. Spegelglas med fasettslipad kant. Bredd 34, höjd 55 cm.

Slitage, dekorskador och enstaka lagningar, ställvis bortfallen dekor och fläckar samt smärre färgbortfall. Senare bemålning och bronsering.

Utropspris
7 000 SEK