BURKAR 2 st, silver, Stephan Nöblin, Ystad, 1829 samt Emanuel Forssman, Växsjö, 1858. Vikt 82 gram.

Rund form med lösa lock. Invändigt förgyllda. Rik dekor av bland annat akantus. Diameter ca 4-6 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Bortsliten förgyllning. Gravyr.

Utropspris
2 500 SEK