THERSNER ULRIC, -THORA, FORDNA OCH NÄRVARANDE SVERIGE, SKÅNSKA UTSIGTER, 2 vol, utan ort och år (1816-23).

Tryckt huvudtitelblad, akvatintagraverat titelblad med vignette, tryckt dedikation till Karl XIV Johan, 60 akvatintagraverade planscher.
Samtida bokband med skinnryggar, präglad och förgylld dekor, upphöjda bind. Marmorerade pärmar med stora titeletiketter. Tvär folio.

Slitage, fläckar, smärre hörnskador och ytskador på pärmarna. Ryggar med någon mindre spricka och ytskada. Planschen över Svenstorp har kantskador och pappersförluster, mindre antal sidor med riss.

Utropspris
5 000 SEK