Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)

DAGBÄDD, "Berlin 60", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, 1964.

Botten av krysslimmat björkfanér, kluvna ben av böjlimmad bok. Brännmärkt BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN 1964. Höjd 47, längd 200, bredd 142 cm. Specialbeställd storlek.

Slitage. Repor. Dyna saknas.

Övrig information

Formgiven 1960, detta exemplar tillverkat 1964. Inköpt 1974 av nuvarande ägare som begagnad. Priset då var 1000 kronor. Enligt säljaren 1974 är denna dagbädd i den här storleken en specialbeställning.

Formgivare

Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på