BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900-talets tredje kvartal.

Fanerad i bl a palisander och björk. Rektangulär form med fyra utsvängda ben och två lådor. Intarsiadekor av bl a flöjtspelande putto inom lagerkrans samt girlander. Mässingsbeslag. Höjd 81, längd 94, bredd 47 cm. Intyg från jordbruksverket medföljer, nr SJV 1358/15. Nyckel finns.

Smärre skador.

Utropspris
3 500 SEK